Aktualne newsy

coral kwarantanna

 

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29.03.2021 r., z dniem 30.03.2021 zaczęły obowiązywać́ nowe przepisy dotyczące kwarantanny dla podróżujących. Wszyscy wracający do kraju samolotem kierowani będą na kwarantannę, ale mogą być z niej zwolnieni jeśli przedstawią test w kierunku Covid-19 z wynikiem negatywnym.

🔸 Podróżnych spoza Strefy Schengen zwalnia z kwarantanny negatywny wynik testu (RT-PCR lub antygenowy) w kierunku Covid-19 wykonany po przylocie do Polski,
🔸 Podróżnych przylatujący ze Strefy Schengen zwalnia z kwarantanny negatywny wynik testu (RT-PCR lub antygenowy) w języku polskim lub angielskim, wykonany w ciągu 48 godzin przed przekroczeniem granicy lub po przylocie do Polski.
Osoby zaszczepione dwiema dawkami szczepionki dopuszczonej przez UE również mogą być zwolnione z kwarantanny.
👉 Zapoznaj się ze szczegółami nowego rozporządzenia ➡ https://dziennikustaw.gov.pl/D2021000057401.pdf
👉 Dla wygody Podróżnych i umożliwienia szybkiego badania zwalniającego z kwarantanny, Podróżni przylatujący do Polski już na lotnisku mogą wykonać testy antygenowe w kierunku Covid-19. Do tego celu na wybranych lotniskach zorganizowane są Mobilne Punkty Pobrań.
👉 Testy wykonasz na lotniskach w Katowice Airport, Lotnisko Chopina, Port Lotniczy Poznań-Ławica im. Henryka Wieniawskiego i Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy ✈

Bon Turystyczny 500+
POLSKI BON TURYSTYCZNY

bon

Najważniejsze informacje. Wyciąg na podstawie informacji zawartych na stronie internetowej POT.

Z bonu turystycznego będą mogły skorzystać dzieci w wieku do 18 lat, których rodzice mieli przyznane (do 18.07.2020) świadczenia wychowawcze (czyli 500 +) i dodatek wychowawczy

Bon ma wartość 500 zł na każde dziecko (dla dzieci niepełnosprawnych będą to bony o łącznej wartości 1000 zł). Bon jest wolny od podatku.

Bon należy aktywować poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Instrukcja jak założyć konto na PUE ZUS: https://www.zus.pl/baza-wiedzy/o-platformie-uslug-elektronicznych-pue-/o-platformie-uslug-elektronicznych-pue-/jak-zarejestrowac-konto-na-pue
Nie trzeba składać dodatkowego wniosku o przyznanie bonu. Trzeba go jedynie aktywować. Aby to zrobić, wystarczy zalogować się na swój profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS na zus.pl. Wybrać zakładkę „Ogólny” i przejść do zakładki „Polski Bon Turystyczny” > „Mój bon”. Trzeba uzupełnić swój aktualny e-mail oraz numer telefonu komórkowego.

Jeśli rodzic aktywuje bon na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, czyli uzupełni swój aktualny mail i numer telefonu komórkowego, otrzyma mailem kod obsługi płatności. Kod będzie też można sprawdzić na swoim profilu na PUE w zakładce „Polski Bon Turystyczny” > „Mój Bon”. Kod ten należy podać np. podczas zakładania rezerwacji gdy następuje płatność za usługi. Następnie przychodzi na numer telefonu komórkowego (który jest w zakładce „Polski Bon Turystyczny” > „Mój bon”) SMS z kodem potwierdzającym tę płatność. Należy go podać osobie zakładającej rezerwację.

Jeśli w zakładce PUE ZUS „Ogólny” nie ma zakładki „Polski Bon Turystyczny”, oznacza to, że rodzic nie ma ustalonego prawa do świadczenia w formie bonu. W takiej sytuacji, jeśli spełnia wymagane warunki, powinien złożyć wniosek o to świadczenie do Polskiej Organizacji Turystycznej (POT). POT wyda w tej sprawie decyzję.

Bon jest dokumentem elektronicznym z unikalnym 16 cyfrowym numerem.

Nie można go wymienić na gotówkę, środki płatnicze czy inne środki wymiany.

Bon wygasa 31 marca 2022 i do tego czasu należy go wykorzystać. Wystarczy opłacić nim imprezę turystyczną czy nocleg, nawet jeżeli data realizacji świadczenia nastąpi po 31 marca.

Bonem można płacić wielokrotnie, do wyczerpania kwoty 500 zł

Jeżeli cena imprezy/usługi hotelowej jest wyższa niż wartość bonu resztę należy dopłacić gotówką/kartą/przelewem.

Bon można wykorzystać na imprezę/usługę turystyczną wyłącznie na terenie Polski i musi być przypisana do dziecka, którego dotyczy. Warunkiem skorzystania z bonu jest uczestnictwo dziecka na które przysługiwał bon.

Listę przedsiębiorców turystycznych oraz organizacji pożytku publicznego, u których będzie można zapłacić za pomocą bonu, znajdziemy na stronach Polskiej Organizacji Turystycznej (POT) bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl oraz www.polska.travel.pl Uwaga: zawarte tam informacje nie przekierowują na strony internetowe przedsiębiorców.

Jeżeli Klient poda błędny kod potwierdzający płatność (z maila) zostanie ona anulowana. Wtedy należy podać kod poprawnie raz jeszcze i następnie nowy kod potwierdzający otrzymany SMS-em.

Jeśli impreza turystyczna nie zostanie zrealizowana, a przyjęto płatność bonem, jak najszybciej zwróć płatność przyjętą za pomocą bonu na rachunek bankowy Polskiej Organizacji Turystycznej, oddzielnie dla każdego bonu. W tytule przelewu podaje się numer bonu.

ZUS płaci za zrealizowany bon przeważnie w ciągu 14 dni na rachunek podany w PUE ZUS

Dodatkowe informacje: https://www.pot.gov.pl/pl/nowosci/polecane/bon-turystyczny-odpowiedzi-na-najczesciej-zadawane-pytania

TURCJA
Szanowni klienci,
Informujemy, iż od 2 marca 2020 roku obywatele Polski będą zwolnieni z obowiązku wizowego w Turcji. Zgodnie z komunikatem Rzecznika Ministerstwa Spraw Zagranicznych Turcji, Polacy w okresie pół roku (180 dni) będą mogli przebywać na terenie Turcji w celach turystycznych 90 dni bez konieczności zakupu wizy.

wiza Turcja

IZRAEL

Zgodnie z komunikatem przesłanym przez linie lotniczą Wizz Air, informujemy, że z powodu epidemii koronawirusa w Chinach, władze Izraela wdrożyły środki mające na celu „utrzymanie Izraela jako państwa wolnego od koronawirusa”. Wszyscy pasażerowie, którzy odwiedzili Chiny w czasie 14 dni przed wylotem do Izraela, nie będą wpuszczeni do Izraela. Linie lotnicze będą zobowiązane do zabrania tych pasażerów do kraju pochodzenia lub wylotu.
Dodano, że podczas procedury odprawy na lotnisku odlotu pasażerowie będą pytani o poprzednie podróże, a informacja ta zostanie zweryfikowana przez urząd imigracyjny. Ponowna weryfikacja nastąpi na lotnisku przylotu. Wskazano, że decyzja pozostaje w mocy do odwołania.
W komunikacie podkreślono, że nowe regulacje nie dotyczą osób posiadających obywatelstwo izraelskie lub podróżujących z paszportem izraelskim. „Pasażerowie ci będą mogli wjechać do Izraela i otrzymają odpowiednie instrukcje po przylocie od władz państwowych”.

GRECJA
Uprzejmie informujemy, że w związku z nową ustawą, zatwierdzoną przez Rząd Grecji (ustawa 4389 / 27-05-2016 art. 53 Podatki mieszkaniowe), która w życie wejdzie od dnia 1 stycznia 2018 r., osoby podróżujące do Grecji w roku 2018 zobowiązane będą do uiszczenia nowego podatku.
Podatek dotyczy wszystkich turystów, niezależnie od standardu wybranego zakwaterowania, różni się jednak jego wysokością.
Wszyscy nasi klienci powinni spodziewać się konieczności wniesienia wymaganej opłaty podczas meldowania w hotelu.
W zależności od standardu i rodzaju ( hotel bądź apartament ) nowy podatek będzie kształtował w następującej wysokości:

Hotele:

Opłata za dzień/ za pokój:

1* i 2* – 0,50 €
3* – 1,50 €
4* – 3,00 €
5* – 4,00 €

Apartamenty:

Oplata za dzień/ za pokój :

1* i 2* – 0,25 €
3* – 0,50 €
4* – 1,00 €

TUNEZJA
Pragniemy poinformować, że rząd Tunezji wprowadził obowiązkowy podatek turystyczny, którego wysokość zależy od standardu obiektu zakwaterowania.
Podatek płatny będzie w recepcjach hotelowych, przed zakwaterowaniem Klientów. Poniżej podajemy wartości podatku:
Hotele:
2* – 1 TND/osoba/noc
3* – 2 TND/osoba /noc
4*- 5* – 3 TND/osoba/noc
Maksymalna wysokość podatku turystycznego liczona jest dla 7 kolejnych dób hotelowych nawet w przypadku dłuższego pobytu. Osoby poniżej 12 roku życia są zwolnione z obowiązku płacenia podatku turystycznego.

HISZPANIA:

Podatek turystyczny obowiązujący w Hiszpanii rejon Baleary (Majorka, Minorka, Ibiza) :

Rodzaje zakwaterowania turystycznego
Hotele o najwyższym standardzie 3 EUR/os/dzień
Hotele, miejskie hotele oraz apartamenty jedno, dwu i trzygwiazdkowe 2 EUR/os/dzień

Do w/w cen należy doliczyć 10 % VAT.
W/w podatków nie płacą dzieci poniżej 16 roku życia.
Osoby przebywające powyżej 9 dni pobytu mogą liczyć na 50% zniżkę podatku począwszy od 9 dnia pobytu przykład : Rodzina 2 osoby dorosłe z dzieckiem 10 letnim spędzają wakacje na 2 tygodnie na Majorce w hotelu 4 gwiazdki, koszt podatku turystycznego będzie następujący :
Dziecko koszt podatku turystycznego = 0 EUR
2 osoby dorosłe koszt podatku turystycznego = (2 osoby x 8 dni x 3 EUR) + (2osoby x 7 dni x 1,5 EUR) = 48 EUR + 21 EUR = 69 EUR + 10 % VAT = 76 EUR
————————————————————————————————————————————————————————
Podatek Turystyczny Costa Brava, Costa Dorada i Costa Barcelona :
Rodzaje zakwaterowania turystycznego
Hotele 5 gwiazdkowe, hotele luksusowe, statki wycieczkowe 3,50 EUR/os/dzień
Hotele 4 gwiazdkowe i 4-gwiazdkowe o podwyższonym standardzie 1,70 EUR/os/dzień
Willa, Apartament, Kemping, Inne 0,65 EUR/os/dzień
W Hiszpani : Costa Brava Costa Dorada i Costa Barcelona obowiązuje podatek turystyczny uzależniony od kategorii obiektu hotelarskiego. Dzieci poniżej 17 roku życia są zwolnione z podatku. Zapłata podatku odbywa się podczas zakwaterowania bezpośrednio w hotelu od każdego uczestnika za każdy dzień pobytu. Maksymalny okres pobytu za który pobierany jest podatek to 7 dni. Do w/w cen należy doliczyć 10 % VAT.

SRI LANKA
sri lanka

TANZANIA I ZANZIBAR

Nowe przepisy w Tanzanii (w tym na Zanzibarze): ZAKAZ TOREB PLASTIKOWYCH!

Od 1 czerwca 2019 r. w Tanzanii (również na Zanzibarze) zabroniona jest produkcja, import i używanie wszelkiego rodzaju toreb plastikowych. Podobne przepisy obowiązują już w Kenii. Przepisy te dotyczą również podróżnych. Nie można przewozić do Tanzanii (i na Zanzibar) plastikowych toreb w bagażu (niezależnie czy podręcznym, czy głównym), ani nawet opakowań PCV z zakupami ze sklepów wolnocłowych i woreczków strunowych przeznaczonych do pakowania płynów, lekarstw, kremów itp.
Prosimy w żadnym wypadku nie pakować plastikowych toreb do bagażu . Do pakowania prosimy używać toreb papierowych lub materiałowych. Przylatujący do Tanzanii i na Zanzibar będą musieli przy wjeździe zostawić na lotnisku takie opakowania. Ewentualnie można pozostawić je w samolocie. Prosimy nie przyjmować plastikowych toreb w sklepach i nie chodzić z nimi publicznie. Nowe regulacje przewidują bardzo wysokie kary finansowe lub inne sankcje.

Wiza i przepisy wjazdowe w Indiach

Obywatele polscy udający się do Indii są objęci obowiązkiem wizowym. W sprawie bliższych szczegółów dotyczących procedury ubiegania się o wizę oraz wymaganych dokumentów, należy kontaktować się z przedstawicielstwem dyplomatycznym Republiki Indii w Warszawie. Nie ma obowiązku udokumentowania określonej kwoty środków pieniężnych na każdy dzień pobytu. Przebywanie na terenie Indii bez ważnej wizy jest traktowane jako poważne wykroczenie, a cudzoziemcy na okres prowadzonego dochodzenia podlegają zatrzymaniu w areszcie.
W przypadku utraty paszportu i otrzymania nowego dokumentu podróży istnieje obowiązek uzyskania nowej wizy na dalszy pobyt i/lub wyjazd z Indii.

Podatek turystyczny w Dubaju

Szanowni Państwo,

Uprzejmie informujemy, że zgodnie z nowym prawem ustanowionym przez Departament Turystyki w Dubaju został wprowadzony obowiązkowy podatek turystyczny tzw. „Tourism Dirham Fee”. Nałożono go na wszystkie rezerwacje pobytów w Dubaju od 31 marca 2014 r. włącznie. Podatek ten będzie pobierany od klientów na miejscu przez hotel w recepcji.

Poniżej wysokość pobieranego podatku wg kategorii hotelu:

Kategoria hotelu Opłata za pokój (bedroom) za noc (w UAE dirhamach)
Five Star or Higher rates Hotel or Resort 20
Four Star Hotel or Resort 15
Three Star Hotel or Resort 10
Two Star Hotel 10
One Star Hotel / Budget Hotel 7
Deluxe Hotel Apartment 20
Superior Hotel Apartment 15
Standard Hotel Apartment 10
Guest House 7
Deluxe Holiday Home 15
Standard Holiday Home 10

 

Nowe przepisy wizowe w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Drodzy Klienci,

Uprzejmie informujemy, iż w dniu 6.03.2014 Ministerstwo Spraw Zagranicznych ZEA ogłosiło, że obywatele Polski będą zwolnieni z obowiązku posiadania wizy wjazdowej na teren ZEA począwszy od dnia 22.03.2014.

Tym samym obywatele wszystkich 28 państw UE będą mogli wjechać do ZEA bez konieczności wcześniejszego ubiegania się o wizę.

Zmiana kosztu wizy egipskiej

Szanowni Klienci,

Uprzejmie informujemy, że z dniem 01.05.2014 wzrasta koszt wizy egipskiej z 15 USD na 25 USD.
Jednocześnie przypominamy, że Klienci wybierający się na Synaj nie muszą wykupować wizy (nie dotyczy osób, które chcą wykupić wycieczkę do Kairu i Ras Mohamed).